APIE
Psichologija, psichika, emocinė sveikata ir savęs pažinimo temos mane lydi nuo paauglystės ar net vaikystės. Buvau ir vis dar esu tas žmogus, kuris stebi aplinką, stengiasi suprasti žmonių tarpusavio sąveikos principus, kelia egzistencinius klausimus ir ieško prasmės. Metams bėgant, įgijus įvairių gyvenimo patirčių, vis dažniau susidurdavau su poreikiu atkreipti dėmesį į savo ir artimųjų emocinę bei psichologinę sveikatą.
Nuo mažų dienų sakydavau, kad lankytis pas psichologą yra taip pat svarbu, kaip ir pas odontologą – nereikia laukti, kol bus skauda, svarbu profilaktiškai rūpintis savimi. Sulaukus tam tikro amžiaus, kai jau nepavyko suprasti, kas vyksta manyje ir aplinkoje, pirmą kartą apsilankiau pas psichoterapeutę. Po kelių metų vėl kreipiausi į kitą specialistą. Taip pradėjau terapiją, toliau gilinausi į koučingą, mokiausi, skaičiau ir domėjausi, kaip pagerinti emocinę sveikatą. Tai tapo mano slaptu hobiu, apie kurį retai kalbėdavau, dalindavausi tik su tais, su kuriais natūraliai prieidavome prie šios temos.
COVID-19 pandemijos metu, pastebėjau, kad emocinės sveikatos tema tapo labiau vieša ir aptariama. Žmonės dalinasi savo patirtimi, daugelis kenčia nuo panikos ar nerimo atakų, diagnozuoja sau ADHD ar depresiją. Padidėjo ir pagalbos sau rinkos aktyvumas – ši sritis tapo verslo niša. Natūralu, kad už teikiamas paslaugas reikia mokėti, arba, kaip dažnai girdime, turi įvykti „energetiniai mainai“.
Mano tikslas – pasakoti apie psichikos sveikatos svarbą plačiai auditorijai. Daugelis galbūt nežino, kam reikalinga psichoterapija ar konsultacija su psichoterapeutu. Kaip nepasimesti gausioje emocinės sveikatos ekspertų rinkoje ir kuriuo gyvenimo etapu pasirinkti tinkamiausią specialistą? Šiandien vis dažniau girdime kritikos ir net pašaipų apie įvairius koučerius, healerius, terapeutus. Ši rinka daugelyje Europos šalių, taip pat ir Lietuvoje, nėra reglamentuota ir reguliuojama.
Esu išbandžiusi ne vieną praktiką, sesiją ir koučingą, ir noriu čia dalintis savo patirtimi bei pasakoti apie įvairias priemones, galinčias prisidėti prie mūsų visų emocinės sveikatos gerinimo. Mano nuomone, kiekviena karta turi savo kraštutinumus ir žmonių prigimtis tam tikru gyvenimo etapu kviečia kelti klausimus apie psichiką ir emocijas. Kiekviena karta turi savo fenomenus ir skirtingus kraštutinumus, kaip dorotis su šia tema. Senovėje tai buvo religija, devyniasdešimtaisiais – ekstrasensai, raganos ir būrėjos. Dabar turime koučerius, terapeutus, energoterapeutus, astrologus ir kitus.
Noriu kritiškai pažvelgti į šią rinką, dalintis Pasaulio sveikatos organizacijos (WHO) teikiama informacija apie emocinę sveikatą pasaulyje, kelti klausimus ir diskusijas apie rinkos reglamentavimą, etikos kodekso ar susitarimų niuansus. Taip pat noriu suteikti platformą sąžiningiems specialistams pristatyti save.
Kas aš esu? Esu viena iš jūsų. Man beveik keturiasdešimt, esu mama, dirbu IT srityje ir šiuo metu studijuoju Medicinos informatiką, kur gilinuosi į skaitmenizaciją psichologijoje ir psichiatrijoje (angl. electronic or digital mental health, therapy). Dalinsiuosi ir apie tai ir dar daugiau įžvalgų kokia šios srities galima ateits. Kviečiu prisijungti ir padiskutuoti.