Netradicinės (Rytų) praktikos
Ieškodami atsakymų į esminius klausimus, ar pagalbos ištikus krizei, mes galime pasitelkti skirtingų metodų, kaip sau padėti. Vieni žmonės, dažnai tai būna dvasingesni, linkę į mistiškesnius dalykus atsigręžia į religiniams praktikas, ar šiuo metu vis populiarėjančius savęs pažinimo metodus, kurie labiau priskiriami rytų medicinai.
Šioje skiltyje atrasi informacijos apie alternatyvius būdus, kurie gali prisidėti prie mūsų emocinės sveikatos gerinimo. Kurie gali papildyti psichoterapijos sesijas ar net kartais jas pakeisti. Kartais nėra aiškaus atskiririmo, ar priemonė prisikiariami tradicinei ar netradicinei medicinai. Galima manyti, kad esminis skirtumas yra holistinis netradicinės medicinos požiūris į žmogų, jo emocinę, dvasinę ir fizinę sveikatą kaip vienį.
Dauguma jų kilę iš rytų medicinos ir religinių praktikų, tačiau galima aptikti ir mums įprastose vakarų religijose. Pavyzdžiui meditacija gali būti prilyginimai bet kokios religijos maldai.
Šios priemonės persipina ir jas galima derinti ir praktikuoti kartu. Svarbu žinoti esminius principus ir tų praktikų atlikimo būdus, bei galimas rizikas.
Meditacija
Tikslas – bendrąja prasme, sutelkti dėmesį į vieną veiklą, mintį, procesą ar objektą, leidžiant ateiti kitoms mintims, jas priimti, bet nevertinti.
Priemonės – yra įvairių tipų meditacijų. Vienos pagristos labiau religinėmis praktikomis ir atributais. Malda yra viena iš meditacijos priemonių, būdų. Norintiems labiau mokslinio pagrindimo ir nesiejimo su religija šį procesą galima vadinti dėmesingumo praktika arba dėmesingumo pratimais. Meditacinę būseną galima pasiekti susikaupimu, atsipalaidavimu, sėdint ramioje, patogioje pozoje, atliekant fizinius pratimus kaip joga ar šokis< vaikštant gamtoje, stebint aplinką – miško meditacija< stebint kvėpavimą – Wim Hoff, Korėjiečių Kuksando.
Meditacinę būseną galima patirti ir vienam ir grupiniuose užsiėmimuose, be arba su tam tikrų medžiagų paskatinimu. Meditacinės būsenos kaskart gali skirtis, priklausomai nuo išgyvenamos situacijos, emocinės ir fizinės sveikatos.
Pasekmės – daugiausiai teigiamos. Sulėtinamas kraujospūdis, nuraminama nervų sistema. Susikaupimas stebint save, akimirką, leidžia nurimti ir susikoncentruoti. Tiesa gili meditacija grupėse, esant tam tikroms psichologinėms diagnozėms nėra rekomenduojama. Būtina pasitarti su kvalifikuotu psichologu ar psichoterapeutu.
Esant gilioje meditacinėje būsenoje galima pasiekti išgyvenimus patiriamus svaiginantis psichodeliniais narkotikais. Tiesa, tam kad pasiekti tokią būseną, būtinas ilgas praktikavimas.
Joga
Tikslas – fiziniai pratimai reikalaujantys kūno lankstumo, lavinantys giliuosius raumenis. Paprasčiausias tikslas fizinis kūno lavinimas. Siejant su religija – atliekant lėtus koncentruotus pratimus, pasiekiama meditacinė būsena.
Priemonės – pagrindinė priemonė žmogaus kūnas ir judesių nevaržanti apranga. Pratimai atliekami sekant mokytojo, trenerio nurodymus. Svarbu sekti nurodymus ir kaip ir atliekant bet kokius kitus fizinius pratimus, svarbu įsivertinti savo fizinę būseną ir savijautą atliekant pratimus.
Šiuo metu yra įvairių tipų jogos formų. Joga kildinama iš religijos, tačiau nebūtina išpažinti kažkurią norint praktikuoti jogą. Kildinama iš Azijos šalių. Šiuo metu paveikta vakarietiškų tradicijų atsiranda įvairių tipų labiau į sportą sutelktų jogos rūšių.
Pasekmės – atliekant bet kokius fizinius pratimus, svarbu gera savijauta ir patartina laikytis pagrindinių taisyklių, tai yra nesportuoti pilnu skrandžiu, atlikti apšilimą, įvertinti savo fizinę sveikatą. Joga gali būti prilyginama mankštai.
Menstruacijų ciklo sekimas
Tikslas – moters emocinės sveikatos stebėsena sekant menstruacijų ciklą. Čia galima išskirti tiek dvasinį ar tautosakinį požiūrį, ar biochemija, medicina pagrįstą. Pirmuoju atveju remiamasi menstruacijų ciklo sekimu ir priklausomybe nuo mėnulio fazių ir pagal tautosaką išskiriant keturias ciklo fazes. Jų metu moters elgesys pasižymi tam tikromis ciklo fazei būdingoms savybėms. Medicininiu požiūriu išskiriamos ciklo fazės, kurių charakteristikos yra panašios. Tačiau šiuo atveju, tam esminę įtaką daro kintantys arba ne žmogaus hormonai.
Priemonės – ciklo stebėjimas, fiksavimas kaip jaučiamasi tuo metu, kokios nuotaikos vyrauja, kokias užduotis lengviau sunkiau atlikti. Suradus dėsningumus, panaudoti ateityje planuojant savo kasdienybę.
Remiantis tautosakinėmis tradicijomis galima atlikti įvairias ciklo apeigas nuo praprasto šokio iki mėnesinių kraujo panaudojimo tam tikroms apeigoms.
Pasekmės – teigiamos pasekmės, tai kad analizuojant savo jausmus ir emocijas, geriau pažinsite save. Taip pat ciklo sekimas gali pasitarnauti stebint moters sveikatą, planuojant nėštumą arba tiesiog gerai pasijausite vizito pas ginekologą metu, kai gausite klausimą apie jūsų ciklą.
Atliekant ritualus taip pat svarbu įsivertinti, ar tai neprieštarauja jūsų įsitikinimams ir ar nekenkia emocinei ir fizinei sveikatai. Išeiti iš komforto zonos gerai, bet gerbti savo ribas nėra nusikaltimas.
NLP – neurolingvistinis programavimas
Tikslas – gali būtu siejamas su hipnoze. Tam tikrų emocinių būsenų fiksavimas jas užinkaruojant ar užfiksuojant pasirinktais fiziniais jutimais. Pvz. pasukus žiedą ant piršto prisiminti savo didingiausią momentą atliekant pranešimą prieš didelę auditoriją.
Priemonės – darbas su savimi ir kitais susiję su prisiminimų ir patirčių fiksavimu, arba jų sukūrimu ir užfiksavimu. Tai keliu psichologinių mokyklų praktikų rinkinys.
Pasekmės – gerai įvaldžius NLP galima paveikti savo ir net kitų žmonių elgesį, pereiti į hipnozę.
Human Design
Tikslas – savęs pažinimo būdas. Galima rasti panašumų su astrologija. Tačiau čia išskiriama daugiau nei 12 tipų, kuriems būdingi tam tikri elgesio bruožai.
Priemonės – remiantis gimimo data, vieta ir laiku nustatomas Human Design tipas ir grafikas. Įrankiai dažnai yra lengvai randamai internete nemokamai. Sunkiau yra interpretuoti ir pritaikyti gautus rezultatus. Tam dažnai pasitelkiama konsultantų arba koučerių pagalba. Dažnai Human Design naudojamas teikiant profesinį koučinimą, planuojant karjerą, siekiant savo tikslų.
Pasekmės – kraštutinumai, bet kokios priemonės naudojime konsultuojamasi su ekspertu, todėl gali trūkti savarankiškumo. Čia kaip ir daugelyje kitų sričių gyvenime svarbu saikingumas.